Изравнителна шпакловка
Следващата стъпка е изравнителената шпакловка с гипсово лепило или гипсова шпакловка. Нанася се на два слоя задължително, ако има нужда може и трети слой.
Може да се нанася с голяма маламашка 50-55 см както и със стандартна 30 см.
Първия слой се нанася вертикално, а вторият хоризонтално, или обратното, това се прави за по добро изразяване и изглаждане, с третата ръка се постига още по високо качество.
Между нанасяне на слоевете или ръцете, което е едно и също, шпакловката се цикли с шпакла или се шлайфа с шкурка, всичко това дава по високо качество.
Фина шпакловка
Последният процес е фината шпакловка, тя се нанася на минимум два слоя.
Първият слой се нанася с няколко милиметра равномерна дебелина да покрие хубаво предишните слоеве шпакловка с гипсово лепило или гипсова шпакловка.
Равномерната дебелина на фината шпакловка е от много голямо значение за добрия външен вид и равномерност на цвета на стените и таваните.
След пълно изсъхване на първия слой фина шпакловка се зачистват шпаклованите повърхности с шпакла – от шупли, резки, мустаци и бобини.
Може и да се зашлайфа с шкурка. След това се нанася финалният слой, с който цели идеално заглаждане. За още по високо качество може да се направи междинно шлайфане и трета ръка.
После следва шлайфане с жираф с шкурка номер 220 за стени и тавани, а ъглите се шлайфа с такива наречения шлайфер с шкурка номер 180 и след това с мека гъба номер 220, през цялото време да се осветява с фенер.
През цялото време на шлайфане на ъглите се осветява с лампа или фенер за откриване и отстраняване на всички недостатъци.
Боядисване с латекс, декоративни мазилки
След завършване на всички описани по-горе операции, шпакловката е готова за боядисване с латекс или нанасяне на декоративни мазилки.